GALERIA
TEREN BYŁEGO OBOZU WSPÓŁCZEŚNIE
Autor zdjęć: Marcin Kelm
Fotografie przedstwiają współczesny teren Chorzowa Batorego, wraz z podstawowymi elementami infrastruktury i urbanistyki miasta. Na trzeciej fotografii wykadrowany został i wskazany aktualny widok ul. ks. Czempiela oraz terenu osiedla mieszkaniowego, odpowiadającego dawnemu położeniu granic niemieckiego obozu koncentracyjnego “KL Bismarckhütte”.
PLANOWANA LOKALIZACJA POMNIKA “DŁOŃ”
Autor zdjęć: Grzegorz Rosengarten
Zdjęcia przedstawiające skwer przy zbiegu ulic Jubileuszowej i Stefana Batorego w Chorzowie Batorym. To w tym miejscu w maju 25 maja zostanie odsłonięta rzeźba “Dłoń” autorstwa Tomasza Wenklara. Przedstawiony teren wchodzi w zarys historycznej granicy byłego niemieckiego obozu “Bismarckhütte”, istniejącego w tym miejscu w latach 1944-1945.
UROCZYSTOŚĆ WMUROWANIA “URNY PAMIĘCI”
Autor zdjęć: Maciej Niesłony
Galeria fotograficzna przedstawia uroczystości, które odbyły się 27 stycznia 2020 roku w Chorzowie Batorym. Obchodzona została w tym dniu m.in. 75 rocznica oswobodzenia największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau. Uroczystość poprzedzona została konferencja edukacyjną dla młodzieży III Liceum Ogólnokształcącego im. Steafana Batorego w Chorzowie Batorym. Podczas uroczystości, w głębi podłoża pod pomnik, umiejscowiona i wmurowana została specjalna “Urna Pamięci” z fragmentami ziemi, skał i kamieni z terenów największych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady w Europie.
ETAPY POWSTAWANIA RZEŹBY
Autor zdjęć: Tomasz Wenklar
Prezentujemy poszczególne etapy wstępnych prac,
których celem było wypracowanie ostatecznej formy gipsowej rzeźby, z której w
ostatniej fazie powstanie docelowy pomnik, wykonany na bazie specjalnego betonu
architektonicznego. Przedstawione postępy realizacji kilkumiesięcznych prac
prowadzone były pod nadzorem twórcy koncepcji i wykonawcy rzeźby “Dłoń”-
Tomasza Wenklara.
PRZYGOTOWANIE PODSTAWOWEJ KONSTRUKCJI POMNIKA
WYKONANIE WSTĘPNEGO MODELU W GLINIE
ZALEWANIE GIPSEM MODELU W GLINIE
ROZKŁADANIE FORMY GISPOWEJ